Skip to main content

Aile ve Çift Terapisi Nedir?

Aile ve Çift Terapisi, kişiler arasındaki iletişimin geliştirilmesine ve çatışmaların çözülmesine odaklanan bir tür psikoterapidir.

Genellikle kısa sürelidir ancak mevcut duruma, isteklere ve ihtiyaçlara bağlı olarak daha uzun sürebilir.

Terapinin temel amacı daha iyi bir ilişki ortamı yaratmak, aile veya çift arasındaki sorunları çözmek ve ailenin veya çiftin karşılaşabileceği benzersiz sorunları tanımlamaktır.

Her bir seans yaklaşık olarak 90 dakika kadar sürer. Seanslar mevcut soruna dahil tüm üyeleri içerebileceği gibi, yalnızca katılmaya istekli olanları da barındırabilir.

Bazen terapi sürecindeki görüşmeler bireysel olarak da yapılmaktadır.

Aile ve Çift Terapisi Kimlerde Etkilidir?

Aile ve çift terapisi eşiniz, çocuklarınız, diğer aile üyeleriniz, sevgiliniz ya da arkadaşlarınızla yaşadığınız sorunlu ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olmayı hedefler.

Terapi aşağıdakiler de dahil olmak çeşitli konularda etki sağlayabilir:

 • Evlilik Problemleri Yaşayanlar
 • Mali Sorun Yaşayan Aileler
 • Boşanmak Üzere Olan Yetişkinler ve Bunların Çocukları
 • Kayıp Sonucu Yas Yaşayan Aileler
 • Ebeveynlik Becerileri Kazanmak İsteyenler
 • Evlat Edinmek İsteyen Çiftler
 • Sıklıkla Kriz Ortamının Oluştuğu Aileler
 • Evli Olmadan Duygusal İlişki Yaşayan Aileler ve Çiftler

Aileler, aile üyelerinden birinin ek terapi ya da rehabilitasyon tedavisi gerektiren bir hastalığının ya da bağımlılığının bulunduğu durumlarda da aile terapisine başvurmak isteyebilirler. Örneğin:

 • Terapi, aile üyelerinden birinin şizofreni benzeri ciddi bir akıl sağlığına sahip olduğu ailelerde, aile üyelerinin bu gibi durumla nasıl başa çıkabileceğini anlayabilmeleri için uygulanabilir. Tabii ki bu tip bir rahatsızlığa sahip olan kişi kendi kişiselleştirilmiş tedavisine de devam etmelidir.

Aile ve çift terapisi genellikle birkaç üyenin terapi seanslarında bir arada bulunması ile gerçekleşir ancak bir aile üyesi bireysel olarak da bir aile terapistine görünebilir.

Aile ve Çift Terapisinin Faydaları Nelerdir?

 • Ailenizin sorunları çözme, düşünceleri ve duyguları verimli bir şekilde ifade etme yeteneğinin incelenmesi.
 • Çatışmaya katkıda bulunan sorunları ve bu sorunları çözmenin yollarını belirlemek için kuralların ve davranış kalıplarının keşfedilmesi.
 • Ailenizin kendi içerisindeki zayıf ve güçlü yanlarının belirlenmesi.

Terapi başta yukarıdakiler olmak üzere çok yönlü faydalar sunacaktır:

Aile ve çift terapisi en temel düzeyde iletişime dayalı olduğundan dolayı üyeler düşüncelerini, isteklerini ve ihtiyaçlarını nasıl daha iyi paylaşabileceklerini ve olası çatışmaları ilişkilere zarar verme olasılığı nasıl daha düşük olacak şekilde çözebileceklerini öğrenebilirler.

Terapi kendi başına sorunların çözümü için yeterli değildir ancak aile üyelerinin birbirilerini daha iyi anlayarak sorunları çözme yeteneği geliştirmesine yardımcı olur. Ayrıca aile arasında birliktelik duygusunun kazanılmasını sağlayabilir.

Bir Yanıt bırakın