Uzman Psikolog Serkan Elçi

Uzman Psikolog Serkan ELÇİ

Lisans eğitimini Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölümünde burslu tamamlayan Serkan ELÇİ, bu eğitimi esnasında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Haydarpaşa, T.C Adli Tıp Kurumu, Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu, Surp Pirgiç Hastanesi, Balıklı Rum Hastanesi ve Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi’ndeki çalışmalarını başarılı bir şekilde tamamlayarak mesleki deneyime sahip olmuştur.

2008 yılında çalışmaya başladığı İ.B.B. Kadın ve Aile Sağlığı Merkezinde psikolog olarak görev almıştır. Çalışmalarını sadece bireysel terapiyle sınırlamayan ELÇİ, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yer alan okullarda hem öğrencilere hem de ailelerine çeşitli seminerler vererek, çocuk gelişimi hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur. Bunun yanında T.H.Y. Hollanda-Amsterdam seferi yapan uçak kazasında, krize müdahale ekibinde, 2008 yılında meydana gelen Güngören’deki bombalı saldırının ardından yine krize müdahale ekibinde yer almıştır. Saldırı ardından yakın kaybına uğramış kişilere ise bireysel terapide bulunmuştur.

Çalıştığı bu kurumdan Temmuz 2009’da askerlik nedeniyle ayrılmıştır. Bir yıllık askeri görevi esnasında anksiyete, fobiler, depresyon, travma ve obsesif kompulsif bozukluk üzerine birçok çalışmada bulunma imkanı olmuştur. Ekim 2011’de meydana gelen Van Depreminde Türk Psikologlar Derneği Travma Komisyonu altında Van’da gönüllü olarak görev almıştır. Aynı çatı altında Soma’da meydana gelen maden faciasında ekip lideri olarak Soma’da psikolojik destek komisyonunda bulunmuştur.

8 yıl Üsküdar Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştığı dönemde NP Etiler Tıp Merkezi’nde mesleğini sürdürmüştür. Aynı zamanda İstanbul Arel Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ‘Depreme Maruz Kalmış Çocukların Travmatik Yaşantıları ve Koruyucu Faktörler’ üzerine olan tezini başarılı şekilde tamamlayarak elde etmiştir. Travma sonrası stres bozukluğu ve yas üzerine EMDR ile tedavi, obsesif kompulsif bozukluk (okb/takıntılar), panik atak, anksiyete (kaygı bozukluğu), sosyal fobi, özgül fobi, davranış sorunları ve depresyon gibi rahatsızlıklarda Bilişsel Davranışçı Terapi ve Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi, çift ve aile danışmanlığı, çocuklar açısından boşanma ve aile terapisi üzerine ise Gottman Çift Terapisi ve Stratejik Aile Terapisini kullanmaktadır. Erkek (erken / geç boşalma, sertleşme veya orgazm sorunları) ve kadınlarda (Vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, orgazm sorunları) cinsel terapi eğitimini tamamlayarak danışmanlık vermeye başlamıştır. Kurucusu olduğu Onix Psikoloji Etiler’de görev yapan Elçi, evli ve bir çocuk babasıdır.